Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler

Erasmus+ Merkezi Başvuru ERASMUS-EDU-2021-VIRT-EXCH-IPA/NDICI

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler çevrimiçi aktiviteler yoluyla kültürlerarası diyaloğu ve sosyal becerilerin gelişimini destekler. Gençlerin fiziksel hareketlilik gerçekleştirmeden yüksek kaliteli uluslararası ve kültürlerarası eğitime ulaşabilmesine olanak verir.

Projenin hedef kitlesi kimdir?

Projenin hedef kitlesi 13-30 yaş aralığındaki bireylerdir. 

Kimler başvuru yapabilir?

Yükseköğretim ve gençlik (yaygın eğitim) alanında aktif olan kamu ya da özel kurum/kuruluşlar başvuru yapabilir.

 

Başvuran kurum veya kuruluşlar; program ülkelerinden, programla ilişkili üçüncü ülkelerden ya da programla ilişkili olmayan üçüncü ülkelerin geçerli bölgelerinden olmalıdır. Ayrıntılı bilgi için Erasmus+ Program Rehberi’nin incelenmesi önerilmektedir.

Proje ve faaliyet süresi ne kadardır?

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında sanal değişimler için proje süresi 3 yıldır. Faaliyet süresi proje kapsamına göre değişebilmektedir.

Hibe kalemleri nelerdir?

Hibeler götürü usulü (lump sum) şeklinde tahsis edilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için Erasmus+ Program Rehberi’nin incelenmesi önerilmektedir.

Başvuru tarihleri nelerdir?

2021 projeleri için son başvuru tarihi 22 Şubat 2022 olarak belirlenmiştir. Başvurular en geç 22 Şubat 2022 tarihinde Brüksel saati ile 17:00’ye kadar sisteme yüklenmelidir.

 

2022 projeleri için ise son başvuru tarihi 20 Eylül 2022 olarak belirlenmiştir. Başvurular en geç 20 Eylül 2022 tarihinde Brüksel saati ile 17:00’ye kadar sisteme yüklenmelidir.

Başvuru Öncesi kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler, Komisyon Merkezli projeler olduğundan başvurular doğrudan Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı’na sunulacaktır.

Detaylar için Erasmus+ Program Rehberi incelenmeli ve başvuru formları Funding&Tender Opportunities sayfasında ilan edilen şekilde doldurulmalıdır.

Güncel başvuru formları için aşağıdaki bağlantılar takip edilmelidir.

 

Batı Balkanlarla Sanal Değişimler

 

Dünya’daki Belirli Diğer Ülkelerle Sanal Değişimler

 

Başvuru formu nasıl doldurulur?

Detaylar için Erasmus+ Program Rehberi incelenmeli, başvuru formları Funding&Tender Opportunities sayfasında ilan edilen şekilde doldurulmalıdır.

Değerlendirme süreci nasıldır?

İçerik değerlendirilmesi, Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından yapılacaktır. İçerik değerlendirilmesinde kullanılan seçim kriterlerine Erasmus+ Program Rehberi’nden ulaşılabilir.

Kabul edilen projeler için süreç nasıl işler?

Seçim sonrası süreç Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından yürütülecektir.

Bilinmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Erasmus+ Program Rehberinde verilen bilgiler incelendikten sonra Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler hakkında ek bilgiye ihtiyaç duyulması veya başvuru sürecinde karşılaşılabilecek özel sorulara cevap aranması halinde EACEA-AJM@ec.europa.eu e posta adresi ile irtibata geçilebilir.