Untitled Document
Proje adı

Social Inclusion of Young People in Need of Protection and Love

Uygulayan

Balıkesir Bizim Çocuklar DerneğiBalıkesir Bizim Çocuklar Derneği

Gönüllüler

Aurore Guillot (Fransa), Maria Wassaersleben (Almanya)

Bayraklar

Künye

Balıkesir Bizim Çocuklar Derneği

0 266 286 11 52

Balıkesir

15.01.2005-15.09.2005

 

Cümle

Gönüllü Ablalar Kızlarımızla Beraber

Açıklama

Projenin ana amacı, yaşları 13-20 arasında değişen, işlevsiz ve/veya yoksul ailelerden gelen ve sosyal bir kurumda koruma altında yaşayan genç kızların sosyal kazanımlarına katkıda bulunmaktır. Projenin, hem bu kızlar hemde gönüllüler için yabancı bir kültürü tanıma, uluslararasılık ve Avrupalılık bilinci yaratma, "farklı" birisi için ek bir ilgi ve sevgi sağlama, özgüven ve saygı geliştirmesi yönünde pozitif bir ortam yaratması beklenmektedir. Gönüllülerin aktif görevleri: genç kızlarla yüzyüze ilişkilere dayanmakta ve onların sosyal, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak. Zor yaşam koşullarından gelmekte olan bu genç kızlar uzak bir ülkeden gelen birisini tanıma ve onunla arkadaş olma ve farklı insanlar ve kültürler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma şansını bulmuşlardır.

Neden Başarılı?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde ev sahibi kuruluşların bilinçli olması ve gönüllülük kavramını iyi özümsemesi gerekli. Gelen gönüllüler o kuruluşta ne ücretli çalışan ne de turist muamelesi görmelidir. Bu projede ev sahibi kuruluş hak ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiş, aynı zamanda gönüllülerde bilinçli olarak bu projeyi seçmişlerdir. Avrupa Gönüllü Hizmetinde gençlerin başvuru öncesinde yapmaları gereken en önemli iş ülke seçiminden ziyade kendilerine, ilgi ve becerilerine uygun projeyi bulmalarıdır.

Ne Dediler? İlk haftalar biraz zor oldu. Biz Türkçe kızlarda İngilizce bilmiyorlardı fakat bi süre sonra fark ettik ki yurttaki bütün kızlar ellerinde İngilizce sözlük ile dolaşıyor. Artık onlar bizimle İngilizce bizde onlarla Türkçe konuşuyoruz.
Untitled Document
Proje adı Children and Youth in Social Life
Uygulayan Antalya Gençlik ve Eğitim Derneği
Gönüllüler Arnoldas Kubilius (Litvanya), Karen Petit (Fransa)
Bayraklar  
Künye

Antalya Gençlik ve Eğitim Derneği

www.antged.org

0 242 247 05 00

Antalya

31.12.2004-30.12.2005

Cümle Gönüllüyüz Mutluyuz.
Açıklama Proje Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Spor Akademisi, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı Eğitim parkı ve Antalya Eğitim ve Gençlik Derneği ofisinde geçmektedir. Yerelde yaşayan, eğitim ve sosyal alanda dezavantajlı çocukların eğitimlerine destek sağlanması ve spastik özürlü çocuklarla yapılan rehabilitasyon çalışmalarını kapsayan, Akdeniz Üniversitesi Spor Akademisi spor kamp programlarıyla, üniversite öğrencileriyle beraber sporu teknik olarak öğrenme ve uygulama olanağı sağlayan, gençleri ve çocukları sosyal yaşam içinde tanımayı ve onlarla iletişimi içeren bir projedir.
Neden Başarılı? Avrupa Gönüllü Hizmeti'nde Ev sahibi kuruluşlar için projenin yürütülmesinde en önemli aktörlerden birisi rehber'dir. Rehber (mentor) genellikle kuruluş ile direk bağlantısı olmayan ve gönüllülerin topluma ve organizasyona uyum sağlamasında yardımcı olan, onların sorunlarını dinleyen, belli aralıklarla toplantı düzenleyip projenin nasıl gittiğini, sıkıntıları olup olmadığını öğrenen kişidir. Bu projede gönüllüleri kendi çocukları gibi kabul eden ev sahibi kuruluş onların mutlu olmaları için ellerinden geleni yapmış ve Avrupa Gönüllü Hizmeti konusunda bilgili ve tecrübeli bir kişiyi rehber olarak atamışlardır.
Ne Dediler? Burada herkes karşılaşınca sarılıp birbirini öpüyor bizim kültürümüzde çok alışık olduğumuz birşey değil.
Proje tipi Çok taraflı - ev sahibi
Şehir Bodrum - Türkiye
Bütçe 24.303 Euro
Untitled Document
Proje adı Schön für behinderte Menschen
Uygulayan Institut Hartheim - Avusturya
Gönüllüler Ahmet Şafak Çengelci
Bayraklar  
Künye

Institut Hartheim 

www.institut-hartheim.at

0o 43 7274 6536 323

Avusturya- Alkoven

03.01.2005-02.01.2006

 

Cümle Mutlu olmanın yolları
Açıklama Proje, yukarı Avusturya'da faaliyet gösteren önemli bir sosyal projenin parçası olan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş kapsamında yürütülmektedir. Bu kuruluş bünyesinde modern bir tesiste zihni ve başka engelleri olan 40 kişi kalmaktadır. Bunların bakımından da 50 kişilik eğitimli personel sorumludur. Gönüllüler, bu personele yardım, tesiste kalanlarla iletişimi kolaylaştırma gibi etkinliklerde bulunmaktadır. Proje ile çeşitli fiziksel ve sosyal engellere sahip bireylerin bir kamp ve tatil ortamında düzenlenen etkinliklerle kişisel gelişimlerini tamamlamaları, toplumla bütünleşmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.
Neden Başarılı? Gönderen kuruluşlar gönüllüyü gönderdikten sonra tekrar Türkiye'ye dönüşte havaalanında karşılamamalı gönüllüleri. Gönüllü ile yurtdışında bulunduğu süre içerisinde sürekli irtibat halinde olmalı. Dönem dönem raporlar istemeli ve gönüllünün orada yalnız olmadığı Türkiye'de onu düşünen ve önemseyen insanlar olduğunu  hissettirmeli. Böylelikle gönüllü kendisini yurtdışında daha rahat hissedecek ve adaptasyon sürecini daha kolay geçirecektir.
Ne Dediler? Linzer torte'nin yapildigi yer olan Avuturyanin en guzel sehirlerinden birinde Linz sehrindeyim. Buraya EVS ile geldim, Bir yil surecek Projem Hartheim institusunde bedensel ve zihinsel engelli insanlara birlikte olmak. Projem boyurnca Engelliler ile yuruyus yapiyorum, onlarla konusuyorum, onlarin kucuk ihtiyaclarinda onlara yardim ediyorum ve onlarin kucuk seyler ile  mutlu olmalari beni daha da mutlu ediyor. Kendi kulturumden farkli bu kultururleri taniyorum burada , bir cok arkadasim var su anda  Fransa'dan, Italya'dan, Ispanya'dan, Ingiltere'den, Gana'dan, Macaristan'dan, Yunanistan'dan .. hepsi de cok iyi insanlar ve her birimizin kulturu birbirinden farkli ama hepimizin tabi ki bir ortak noktasi var, bu nokta bizim birbirimizi anlamamizi ve birseyleri paylasmamizi sagliyor. Burada olduğum ve bu insanlari tanıdığım icin mutluyum.
Proje tipi Çok taraflı - ev sahibi
Şehir Bodrum - Türkiye
Bütçe 24.303 Euro
Untitled Document
Proje adı Findhorn Ekoköyünün Ekolojik Ayakizi Çalışması
Uygulayan Findhorn Vakfı - İskoçya
Gönüllüler Deniz Dinçel
Bayraklar  
Künye

Findhorn Vakfı

www.findhorn.org

00 44 1309 692109

İskoçya-Forres

20.12.2004-19.12.2005

 

Cümle Ben bütün gençleri AGH'nin bir parçası olmaya davet ediyorum.
Açıklama Proje, Findhorn Vakfı'nı ve Findhorn komünü barındıran, Findhorn Ekoköyü'nün ekolojik ayak izini hesaplamayı hedeflemektedir. Ekolojik ayakizi çalışması, Findhorn köyünün ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı alanın hesaplanması ve bu miktarın, şu an gezegenimizde toplamda var olan alan ile kıyaslanmasını hedeflemektedir. Ekolojik ayakizi çalışmaları tek bir haneden bir şehre kadar çok farklı yaşam şekillerine uygulanabilmektedir ve bu çalışmalar günümüzde giderek artan çevre sorunları ve insan-çevre ilişkisinin daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir temele oturtulması için ilk adımdır.
Neden Başarılı? Gönüllülerin kendilerine uygun projeleri seçmeleri çok önemli. Bu  projede gönüllümüz Biyoloji bölümü mezunu ve kendisini gönderen Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme derneğinde gönüllü olarak çalıştı. Seçtiği projede ilgi duyduğu alan ile ilgiliydi. Böylelikle İskoçya'daki ev sahibi kuruluştan hem kolay kabul aldı hem de Avrupa Gönüllü Hizmeti sürecini en verimli şekilde kullandı.
Ne Dediler? Ben su an bulundugum yerden ve projemden cok ama cok memnunum. Aslinda  cok  sey ogreniyorum.  Buyuk ve yogun bir proje, fakat getirileri cok fazla. Burada bir ekokoyde yasiyorum ve benimle birlikte yasayan yerel halk cok  arkadas canlisi ve yardimci. Bence EVS harika bir program ve gencler icin cok ama cok buyuk bir sans, yurt disinda uc haftadan- bir yila kadar  bes kurus odemeden kalabilmek ve calismak ruya gibi. Ben butun gencleri en azindan EVS'in bir parcasi olmaya davet ediyorum.