Gençlik Değişimleri

Gençlik Değişimleri, farklı ülkelerden genç gruplarına bir araya gelme ve birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunar. Gruplar, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında Gençlik Değişimini birlikte planlarlar. Gençler bu Eylem ile yurt dışındaki projelere katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler yapabiliyorlar. Bir Gençlik Değişimine katılmak için yabancı dilinizin çok iyi seviyede olması da gerekmiyor.
•    Katılımcılar 13-30 yaş arasındadır, grup liderleri için yaş sınırı yoktur.
•    Esas faaliyet seyahat günleri hariç en az 5 ve en fazla 21 günde gerçekleştirilir.
•    Grup liderleri hariç en az 16 ve en fazla 60 katılımcı ile gerçekleştirilir.
•    Grup liderleri hariç her grupta en az 4 katılımcı olmalıdır.
•    Ön hazırlık ziyareti ön görülüyor ise seyahat günleri hariç en fazla iki gün, grup başına en fazla bir katılımcı ile yapılabilir (istisna olarak biri genç olmak şartıyla iki katılımcı da olabilir).


Kimler Başvurabilir ?

"Program ülkeleri" veya "komşu ortak ülkeler"de (ülkeler listesi) yer alan tüm kuruluşlar (STK, Kamu kuruluşu veya sosyal sorumluluk alanında aktif kar amacı güden kuruluşlar) ortak olabilir ve başvurabilir.

Kaç Ortak Gerekir?

Proje başvuru aşamasında en az toplam 2 ortaklı yapı oluşturulmuş olmalıdır.

Proje Süresi Ne Kadardır?

Proje başvuru aşamasında seçilmek şartıyla, projeler 3 ay ile 2 yıl arasındadır.

Proje Nerede Gerçekleşir?

Proje ortaklardan birinin ülkesinde gerçekleşir.

Başvuru Nereye Yapılır?

Başvuru, koordinatör tarafından tüm ortaklar adına koordinatörün bulunduğu ülkenin ulusal ajansına yapılır. Ortakların ulusal ajanslarına başvuru formu göndermesine gerek yoktur.

Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Başvurular,  başvuru kriterlerine uygun şekilde koordinatör tarafından üç farklı son başvuru tarihlerinden birine kadar (15 Şubat, 30 Nisan veya 01 Ekim, en geç Brüksel saatiyle 12.00) sisteme yüklenmelidir:

  •  15 Şubat 2018 tarihli son başvuru tarihi, projesi 01 Mayıs – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında başlayanlar içindir.
  •  30 Nisan 2018 tarihli son başvuru tarihi, projesi 01 Ağustos – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında başlayanlar içindir.
  • 01 Ekim 2018 tarihli son başvuru tarihi, projesi 01 Ocak – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında başlayanlar içindir.
Bu faaliyet hakkında daha fazla bilgi için Program Rehberini ve ilgili Başvuru Doldurma Rehberini inceleyebilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru formunu (Gençlik Değişimleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği için ortak form) TURNA sistemimizden indirebilirsiniz. Ancak TURNA sistemine girmeden önce mutlaka "Nasıl Başvurulur" sayfamızın tamamını dikkatlice incelemelisiniz:

NASIL BAŞVURULUR?

Faaliyet Tablosu:

Kullanılması gereken faaliyet tablosu formatı için buraya tıklayınız.

Ortaklık Yetki Belgesi:

Ortakların yer alacağı projelerde "mandate" adı verilen ortaklık yetki belgelerinin her bir ortak için ayrı ayrı hazırlanması ve hem başvuran koordinatör ve hem de ilgili ortak tarafından imzalanması gerekmektedir. İmzalı belgelerin taranmış halleri başvurunun "Ekler" bölümündeki araç kullanılarak başvuruya eklenecektir. İndirmek için buraya tıklayınız.

Seyahat Bütçesi Hesaplama:

Yeni programda seyahat bütçesi kilometre aralıklarına göre belirlenmiş sabit miktarlar üzerinden hesaplanacaktır. İki şehir arası mesafe (km) aşağıdaki sayfada şehir bilgileri girilerek bulunabilir: http://www.ua.gov.tr/distance