Erasmus+ Gençlik Programı


Gençlik alanında “fazlası” burada: Avrupa’da öğrenme ve iş birliği fırsatları!

GENÇLER!

Öğrenmek ve yeni kültürler tanımak için sunduğumuz fırsatlarla tanışın!

GENÇLER İÇİN ÇALIŞANLAR!
(Yaş Sınırı Yok)

Kendinizi geliştirmek ve farklı uygulamaları tanımak için harekete geçin!

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI!
KAMU KURULUŞLARI!
SOSYAL SORUMLULUK KONUSUNDA AKTİF KAR AMACI GÜDEN KURULUŞLAR!
(Yeni!)

Eğitim ve gençlik alanında uluslararası iş birliği yapmanız için destek hazır!

ve SPOR İLE İLGİLİ KURULUŞLAR!
Sizin için de Merkezi projeler kapsamında destekler var!

2014-2020 yılları arasında uygulamaya konulacak Erasmus+ Programı Avrupa Birliğinin eğitim ve gençlik alanlarında evvelce uygulamakta olduğu Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları başta olmak üzere pek çok program, fırsat ve ağları birleştiren yeni bir programdır. Erasmus+ dünyasında her yaştan ve her sektörden vatandaşımız için Avrupa fırsatları bulunmaktadır.  Erasmus+ Gençlik faaliyetlerinde gençlerimiz, gençlik alanında çalışanlar ve gençler için yapılacak projelere dahil olmak isteyen tüm vatandaşlarımız için kaçırılmayacak fırsatlar bulunmaktadır.

Erasmus+ Gençlik Programına katılmak için yabancı dil bilmek bir ön şart değildir.

NELER YAPILABİLİR?:

Bireysel Fırsatlar:
Gençler yurt içinde ve yurtdışındaki eğitim faaliyetlerine katılabilir veya Avrupa Gönüllü Hizmeti yapabilirler. Başka grup ve kuruluşlarca hazırlanan projelere katılımcı olarak dahil olabilirler.

Gençlik Grupları için Fırsatlar:

Bir kuruluşa üye değilsiniz ancak kendi projenizi mi hazırlamak istiyorsunuz? Grup kurun o halde! En az 5 genç bir araya gelin (4 katılımcı + 1 grup lideri), mümkün olduğunca cinsiyet dengeli bir grup kurun, grubunuza bir isim verin, ortaklarınızı bulun ve başvurun!

Tüzel kişilikler (STK, Kamu ve sosyal sorumluluk alanında aktif kar amacı güden kuruluşlar) için fırsatlar:
Tüm alt programlarda proje başvuru sunabilirsiniz. Gençler, gençlik çalışanları, kuruluş temsilcileri veya bu alanda çalışan personelin hareketliliğini içeren her konuda proje başvurusu yapabilirler.
Erasmus+ Gençlik Programı altındaki alt faaliyetler şunlardır:

ANA EYLEM 1 (AE1): Bireylerin Öğrenme Hareketliliği

ANA EYLEM 2 (AE2): Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği

ANA EYLEM 3 (AE3): Politika Reformları için Destek

MERKEZİ FAALİYETLER:

Proje hazırlamayı ve yaygın eğitim alanında deneyim kazanmayı isteyen gençler internet sitemizde duyurusunu yaptığımız ücretsiz eğitimlere ve toplantılara başvurabilirler. Yine aynı kısımda duyurusu yapılan yurtdışı eğitimler/ seminerler için İngilizce bilen gençler/ gençlik çalışanları başvuruda bulunabilirler.

PROGRAM REHBERİ

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Proje başvuruları Avrupa Komisyonu’nun proje başvuruları için oluşturduğu Erasmus+ Applications platformundan yapılmaktadır. Platforma girmeden önce mutlaka "Nasıl Başvurulur" sayfamızın tamamını dikkatlice incelemelisiniz. Avrupa Komisyonu başvuru platformuna bağlanmak için tıklayınız.

NASIL BAŞVURULUR?

FAALİYET TABLOSU:

Faaliyet tablosu proje başvuru platformunda ekler kısmında mevcut olup, ilgili yerden proje faaliyet tablosu indirilebilir.

ORTAKLIK YETKİ BELGESİ:

Ortakların yer alacağı projelerde "mandate" adı verilen ortaklık yetki belgelerinin her bir ortak için ayrı ayrı hazırlanması ve hem başvuran koordinatör ve hem de ilgili ortak tarafından imzalanması gerekmektedir. Mandate formları proje başvuru platformunda ekler sekmesinde mevcut olup buradan indirilebilir. Mandate formları her proje dönemi için farklı olup o başvuru dönemine ait mandate formunun ortaklar tarafından imzalanarak proje başvurusuna eklenmesi gerekmektedir.

SEYAHAT BÜTÇESİ HESAPLAMA:

Yeni programda seyahat bütçesi kilometre aralıklarına göre belirlenmiş sabit miktarlar üzerinden hesaplanacaktır. İki şehir arası mesafe (km) aşağıdaki sayfada şehir bilgileri girilerek bulunabilir: http://www.ua.gov.tr/distance